Обережно сказ!

  • 35

Фото без опису

 

 Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людей, яке викликає нейротропний вірус сказу. Воно є смертельно небезпечним, адже вражає центральну нервову систему людини. Якщо не отримати допомогу та почати лікування вчасно, летальність сказу сягає 100%.

    Джерелом і збудником захворювання є усі теплокровні тварини. З-поміж свійських тварин носіями сказу часто є собаки й коти, у дикій природі – це вовки та лисиці. Інфікуватися збудником від хворої на сказ тварини можна через:

укус;

подряпину та мікроушкодження шкіри;

потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

  Інкубаційний період у людини зазвичай триває від 7 днів до 3 місяців. За певних умов – від 1 до 3 років. Це залежить від таких факторів, як місце, кількість і глибина укусів; кількість вірусу, що потрапив у рану; вік постраждалого.

  Перші симптоми хвороби – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.

Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми:

👉дратівливість та агресивність;

👉хаотичні рухи та збудження;

👉розгубленість, галюцинації;

👉м’язові спазми і незвичайні пози;

👉судоми;

👉слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла);

👉надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику;

👉вироблення надміру слини, м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання;

👉страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).

   На стадії виражених неврологічних симптомів, шанси врятувати пацієнта є дуже низькими.

💉Щоб захиститись від сказу, необхідна медична допомога та курс антирабічних щеплень – їх має бути 5: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім у 3–й, 7-й, 14-й і 28-й дні.

  Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі проведеного курсу щеплень при ранньому та негайному зверненні за медичною допомогою та розпочатому курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.

  Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує.

   В наступних випадках, окрім вакцини, вводиться також антирабічний імуноглобулін, що забезпечує захист відразу, до того як запрацює вакцина:

Широкі укуси(більше 5см);

Глибокі укуси (що дістають до м’язів);

Будь-який укус, нанесений дикою твариною;

Безпосередній контакт з кажанами;

Будь-який укус або ослинення пошкодженої шкіри наступних ділянок: голова; шия;руки; промежина;

Ослинення слизових оболонок навіть без їх ушкодження

️Нагадуємо: укуси хатніх тварин несуть таку ж небезпеку, як і диких. У разі укусу твариною терміново зверніться до лікаря, зробіть щеплення та пройдіть всі призначені обстеження! Це може врятувати ваше життя!

Інші новини

Всі новини