Уланівська територіальна громада Хмільницького району Вінницької області активно використовує страву «Картопля по-уланівськи», як унікальний тренд креативних і культурних індустрій для розвитку громади.

         Фото без опису  Гордістю Уланівської мальовничої і щедрої землі є люди. Саме вони самовідданою працею, вчинками, повсякденним життям примножують її славу. У різні історичні періоди Уланівщині було ким гордитися. Її сини і доньки розбудовували державу, боролися за незалежність, визволяли пригноблених та поневолених, берегли та плекали рідну мову, пісню… Отож є ким пишатися, з кого брати приклад.

    Однією із таких знаних і знакових для краю, і не тільки,  особистостей є Глафіра Василівна Дорош, звичайна кухарка, котра своєю оригінальною стравою «Картопля по-уланівськи» приємно здивувала весь світ. Її смаколики нині готують практично на всіх земних континентах.

     Запозичувати  передовий досвід  на Уланівщину ринули багато делегацій. І не дарма. Тут було що показати: розвивалося рослинництво, тваринництво, будувалися  нові господарчі приміщення, будинки культури, машинно-тракторні парки, а ще дитячі садочки, аптеки, навіть теплиці…

   Зрозуміло, членів делегацій, журналістів потрібно було приязно зустріти, показати вочевидь досягнення, пригостити та ще й у дорогу дати.  Практично уланівська їдальня в ті часи була тісно задіяна в орбіту роботи передового господарства. Досить часті застілля і гостини привели до розвитку цього закладу харчування,  значного збільшення штату безпосередньо кухарів та обслуговуючих працівниць. На початку літа 1965 року, за спеціальним завданням в Уланів завітав кореспондент  газети «Известия».

       Фото без опису Секрет «картоплі по-уланівськи» в тому, що оригінальною страва з’явилася випадково. Якось, під кінець робочого дня, у кухарки залишилася почищена невикористана картопля. Аж тут приїжджає посланець од голови колгоспу з проханням приготувати вечерю для поважного гостя.

       Не довго думаючи, Глафіра Василівна почищену картоплю порозрізала на чотири шматочки, вкинула у киплячу олію, добре прожарила, приправила часником, що лишився від пиріжків з горохом, та й подала на стіл. Поставила фаршировану рибу та ще якісь наїдки, напої… Гість, поївши, щиро подякував господині  та керівництву колгоспу за смакоту та й пішов до своєї машини.

        Таку страву в їдальні  часто замовляли для трактористів, комбайнерів. Але  Глафіра Дорош цю страву вдосконалила, внесла свої корективи, в результаті чого наїдок зробився більш смачнішим, оригінальним, приємнішим на вигляд. Аби в холодну осінню пору не вистуджувати страву, кухарка готувала її великими шматками, різала картоплю на двоє, а велику – на четверо.  Механізатори полюбляли такий наїдок, тому й частенько замовляли. Це тривало, практично до відвідин Уланова кореспондентом. А вже після його замітки і нагородження Глафіри Василівни, дана  страва  почала  масово розповсюджуватись по всіх-усюдах. Навіть на весілля, не дивлячись на запах часнику, замовляли незвичну страву.

       Кількість бажаючих скуштувати ласу страву різко збільшилось. В Уланів їхали звідусіль. Чайна-їдальня стала замалою. І тоді  мудрий керівник М.Д. Білоус при в’їзді в Уланів з боку Хмільника, вирішив збудувати чимале придорожнє кафе із назвою «Минутка». І дійсно, у ліску, окрім чималого приміщення самої харчевні, побіля  автомобільної траси, у стислі строки зведено й встановлено велику гіпсову фігуру благородного оленя, рекламний щит, змуровано і викладено мозаїкою автобусну зупинку, через дорогу, на стоянці транспорту, змуровано естакаду для побіжного ремонту автомобілів, трішечки нижче викопано і облагороджено шахтну криницю зі встановленим символом краю журавля-лелеки, прилаштовано дерев’яне з обручами відро із квартою, висаджено декоративні дерева, квіти… Слава про знамениту кухарку за короткий час розповсюдилась далеко за межі краю.

     Наполеглива трудівниця невтомно працювала, винаходила все нові й нові страви,Фото без опису висилала їх рецепти до редакцій газет, журналів, календарів і т.п.  Їй дякували, висилали дарунки, сувеніри, вітали зі святами, навіть хтось поштою надіслав сувій тканини… Сумлінну працівницю запрошували на роботу в ресторани, Києва, Вінниці…

Неодноразово піднімалося питання увіковічнити пам'ять про  майстриню кулінарії проведенням в Уланові щорічних фестів. Особливо справа пожвавилася після смерті Глафіри Василівни.

          І ось, на честь страви «Картопля по-уланівськи» в Уланові на Вінниччині,  вперше пройшов кулінарний фестиваль "Картопля по-уланівськи". Його мета — популяризувати унікальні страви подільської кухні, а саме картоплю по-уланівськи. Учасники фестивалю, а це професійні кухарі та мешканці Уланівської громади, на місці готували страви з картоплі та продавали їх гостям свята.

Фото без описуФестиваль «Картопля по-уланівськи» мав яскраве етнографічне й кулінарне забарвлення. Організаторами визначено чотири локації – етно-зона, фудкорт, дитяча та лаунж, окрім того кожен населений пункт Уланівської громади

презентував авторські страви на основі рецептів Глафіри Дорош, адже відомо, що вона створила не лише популярний рецепт картоплі по-уланівськи, а й інші кулінарні цікавинки.

         Насичена програма фестивалю передбачала:

– проведення кулінарного майстер-класу від зірки телепроєкту «МайстерШеф» Ігоря Місевича;

– дегустацію картоплі по-уланівськи та інших популярних страв, приготовлених професійними кухарями та кулінарами-аматорами;

–  творчі презентації сіл, які входять до складу Уланівської сільської громади;

– виступи популярних музичних колективів – гуртів «Глорія» та «Водограй», сольних виконавців;

– музичні та спортивні конкурси, змагання для дітей і дорослих;Фото без опису

– тематичну презентацію «Картопля у символіці територіальних громад країн світу»;

– тематичні яскраві фотозони;

– лаунжзона;

– мінімузей Глафіри Дорош.

         Фестиваль  “Картопля по-уланівськи”, стане традиційним щорічним заходом, яки розкриє багатий потенціал подільської кулінарної культури та сприятиме зростанню туристичної привабливості Уланівської громади. «Картопля по- уланівськи» занесена до переліку нематеріальної культурної спадщини Вінницької області, має свій логотип та гімн фестивалю. Уланівська громада запатентувала право власності за брендом «Картопля по-уланівськи».

        Вінниччина багата на кулінарні традиції, які мають стати основою для розвитку гастромаршрутів в області та створенню унікальних туристичних магнітів в громадах.  Уланівська громада має свою  “родзинку” –  всесвітньо відому страву картоплю по-уланівськи,  тому ця страва стала центральним елементом гастрономічного фестивалю, а також основним елементом культурних індустрій, яка сприятиме зростанню туристичної привабливості громади.

   Фото без опису

Фото без описуФото без описуФото без опису