На яку небезпеку наражає людей сказ

14.12.2023р.  на території Уланівської ТГ зареєстровано випадок захворювання домашньої тварини (корови) на сказ.

Фахівцями ВСП Хмільницький РВ разом з представниками Держпродспоживслужби проведено розслідування випадку сказу, визначені контактні особи для проведення антирабічних щеплень, проведена освітня  санітарно-роз’яснювальна робота, роз’яснено, які кроки мають бути зроблені у випадку контакту з хворою твариною.

Нагадуємо, що в 2023 році в Могелів-Подільському районі Вінницькій області  зареєстровано випадок сказу у людини, із-за несвоєчасного звернення за медичною допомогою людина загинула.

Також звертаємо  вашу увагу на те, що кількість випадків  сказу серед  тварин по Вінницькій області  в 2023р.,  в порівнянні з аналогічним періодом 2022р.,  збільшилось на 52%. Протягом 2023р. зареєстровано 123 випадки, проти 64 – за 2022р.

Сказ – це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю. Щорічно від сказу в світі гинуть від 20 до 70 тисяч людей.

Сказом можуть хворіти теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські та дикі тварини). В дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, кажанів.

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:

• укус;

• подряпину та мікроушкодження шкіри;

• потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі — лисиці та вовки.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

У разі інфікування людини показано негайне введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.

Як убезпечити себе від сказу?

• регулярно вакцинувати свійських тварин;

• уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;

• не торкатися диких чи безпритульних тварин;

• не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти).

Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень.