Що робити, якщо антибіотик «не спрацьовує», як підібрати потрібний?

  • 67

   Для того, щоб лікування інфекційної хвороби було успішним, важливо дотримуватися таких принципів:

1. Антибіотики не призначають при застуді та вірусних інфекціях, таких як грип і коронавірусна хвороба. Адже антибіотики не діють на віруси. Водночас ці захворювання можуть ускладнюватися бактеріальними інфекціями. У такому випадку антибіотик вам призначить лікар.

2. Не всі бактеріальні інфекції потребують застосування антибіотиків. Деякі можуть минути самі по собі, як-от отит чи фарингіт. Однак це не означає, що не потрібно звертатися до лікаря, – лише лікар може визначити, чи необхідно приймати антибіотик у вашому випадку.

3. Дуже важливо правильно підібрати антибіотик. Він має діяти на ті збудники, які спричинили вашу конкретну хворобу. Вам не завжди потрібний найсильніший чи найновіший антибіотик, чи антибіотик із найширшим спектром дії.

 

Як лікарі визначають, який антибіотик вам потрібний?

Для цього треба визначити, який саме збудник викликав запалення. Зазвичай, лікарі знають, який збудник викликає те чи інше захворювання, як-от скарлатину спричиняє стрептокок. У таких випадках антибіотикотерапія призначається, відштовхуючись від збудника, який виключно або найчастіше спричиняє хворобу.

Однак, у випадках невизначеного діагнозу, тяжкого перебігу хвороби або частих рецидивах, у пацієнта беруть зразок біологічного матеріалу (наприклад, сечі, мокротиння, мазок з горла, носу, геніталій) та відправляють у лабораторію для визначення збудника.

Мікробіологічні дослідження потребують часу. І тому до визначення збудника і його чутливості лікарі призначають антибіотик відповідно до національних чи міжнародних рекомендацій, що базуються на результатах обстеження пацієнтів з ідентичним діагнозом. Так, більшість інфекцій сечовивідних шляхів, наприклад, спричинені кишковою паличкою, і існують антибіотики, які надійно борються з цією інфекцією.

Через два-три дні після призначення антибіотиків лікар перевіряє, чи є прогрес у стані пацієнта, оцінює результати бактеріологічних досліджень та вирішує, залишити наявне лікування чи призначити інший препарат.

 

Якщо антибіотики не діють, на це може бути декілька причин:

Вашу хворобу викликає інший збудник, ніж той, проти якого призначили антибіотики. Лікар подивиться аналізи та призначить інший препарат.

Бактерії, які викликали вашу проблему, розвинули стійкість до антибіотика, який раніше діяв на них. У такому разі вам випишуть інший антибіотик, до якого бактерії ще не встигли розвинути резистентність.

 

Саме для того, щоб у нас не закінчилися антибіотики, які у важкій ситуації можуть врятувати життя, лікарі не призначають їх тоді, коли без них можна обійтися, а якщо вони потрібні, то призначать той препарат, який здатний впоратися з інфекцією.

Фото без опису

Інші новини

Всі новини