Ієрсиніоз. Хвороба із серйозними наслідками. Як попередити зараження?

  • 92

Фото без описуЧерез особливість «маскуватися» під інші хвороби цю хворобу з групи кишкових інфекцій діагностують лише у третині випадків.

В Україні реєструються спорадичні випадки єрсиніозу – до півсотні на рік. За останні роки у Вінницькій області їх фіксують до 4 -8 ми на рік. Саме вразливими категоріями є діти віком до 17 років, а також реєструються  випадки хвороби і серед дорослих. 

Однак, хворих на цю кишкову інфекцію – значно більше!

Що таке ієрсиніоз?

Кишковий ієрсиніоз – це гостра інфекційна хвороба, спричинена бактерією Yersinia enterocolitica. Проявляється симптомами інтоксикації, ураженням шлунково-кишкового тракту, печінки, суглобів, інших органів та систем.

Ієрсинії не виносять тепла: нагрівання до 60°C вбиває їх вже через 1 хвилину. Проте, бактерія витримує холод і багаторазове заморожування та розмерзання. Температура 4-8°C є сприятливою для розмноження бактерії. Низька температура, висока вологість – ідеальні умови для виживання мікроорганізмів. Зберігаючи погано очищені, забруднені овочі в холодильнику, господині створюють максимально сприятливі умови для розмноження ієрсиній.

Ієрсинії можуть добре зберігатися на свіжих овочах: капуста, морква, буряк, цибуля, яблука, зелень в умовах овочесховища та холодильника. Саме цей факт підтверджується проведеними моніторинговими  лабораторними дослідженнями акредитованої лабораторії об’єктів зовнішнього середовища.

Як можна заразитися?

Основний резервуар бактерії – ґрунт, вторинний резервуар – мишовидні гризуни. Джерелом інфекції можуть бути корови, кози, вівці свині, собаки, коти, хвора людина та здоровий бактеріоносій.

Механізм передачі інфекції – фекально-оральний, тобто через харчовий, водний та контактно-побутовий шляхи. Потрапити в організм людини бактерія може через молоко, молочні продукти, м'ясо й овочі, фрукти. Люди можуть заразитись і від хворих сільськогосподарських тварин та собак і котів. Виділяючи збудник із сечею і фекаліями, хворі тварини, або гризуни заражають довкілля, зокрема, воду харчові та продукти. Дещо рідше фіксується водний шлях передачі, наприклад, при вживанні забрудненої води – з колодязів, відкритих водойм, в окремих випадках – водопровідної.

Коли ієрсинія може потрапити в організм людини.

Наприклад, не достатньо просмажили м'ясо, передусім свинину, готуючи стейк або шашлик. Погана термічна обробка м’яса, де є напівсирі шматки, може спричинити інфікування.

Відомо, що навесні батьки намагаються частіше годувати дітей корисними салатами з моркви, капусти, яблук.

А звідки з'являються овочі та фрукти на прилавках? З підвалів та овочесховищ, де за зиму встигають досхочу побігати миші. Вони і забруднюють овочі збудниками хвороби. Саме навесні є найбільший ризик зараження ієрсиніозом!

Не достатньо почистили та промили овочі, фрукти, зелену під проточною водою, не ошпарили окропом. Часто, наприклад, в капусті помили лише верхнє листя, та зробили салат.

Люди можуть заразитися, доглядаючи тварин. Ризик є, коли людина п’є некип’ячене молоко або сиру воду, де є збудник. Хоча бактерія гине упродовж 1 хвилини кип’ятіння!

У чому небезпека ієрсиніозу?

Хвороба часто перебігає, «маскуючись» під різні захворювання: гострої респіраторної вірусної інфекції, кишкової інфекції, апендициту, гепатиту, ревматизму. Ієрсиніоз найбільш небезпечний для дітей.

Загроза ускладнень зростає, якщо не лікувати ієрсиніоз. Наслідки цієї кишкової інфекції можуть бути доволі серйозними, особливо, якщо не лікувати.

У половині випадків ревматоїдний артрит міг бути спровокований раніше перенесеним ієрсиніозом.

Ієрсиніоз може бути пусковим механізмом для розвитку важких патологій, а також ускладнити хронічні хвороби.

Як вберегтися, щоб не захворіти?

- ретельно очищати та мити овочі, фрукти і зелень;

- проводити достатню термічної обробки страв;

- для пиття використовувати кип’ячену або бутильовану воду;

- мити руки з милом гарячою водою, перед приготуванням та прийомом їжі, після відвідування громадських місць та туалету;

- за відсутності води використовувати антисептичні засоби для рук;

- не купувати продукти, зокрема, м'ясо, овочі, фрукти на стихійних ринках, у випадкових продавців уздовж хідників;

- купатись у дозволених місцях;

- забезпечити захист від гризунів у приміщеннях, де зберігаються овочі та фрукти.

Як проявляється ієрсиніоз?

Як і при всіх кишкових інфекціях, інкубаційний період (час від початку зараження до проявів симптомів) триває тиждень.

Гострий початок, тривала лихоманка – 1-2 тижні, діарея, біль в животі, висип плямисто-папульозний, дрібнокрапчастий або геморагічний розміщений в складках шкіри, на грудях, навколо суглобів.

Поряд із характерними для кишкових інфекцій симптомами, як блювання, нудота, гарячка. Для ієрсиніозу притаманні іще такі прояви, як при ГРВІ – біль у горлі, нежить, ломота в суглобах та тілі.

Для гострих кишкових інфекцій характерна температура, яка при лікуванні спадає. А от при ієрсиніозі лихоманка може тривати понад тиждень.

Оскількі ієрсиніоз чудово «маскується» під різні хвороби, лікареві часом важко зорієнтуватися, щоб за клінічними ознаками встановити правильний діагноз. Однак, настороженість до підступного єрсиніозу має бути. Встановити діагноз  допоможуть бактеріологічні лабораторні дослідження у випорожненнях, сечі, крові перед до початку лікування . Серологічний метод: виявляють антитіла у крові хворої людини. 

За появи симптомів захворювання своєчасно звертайтесь по медичну допомогу до сімейного лікаря.

 

Звертаємо Вашу увагу на те, що з метою профілактики захворюваності на небезпечну інфекцію та зниження ризику зараження велику роль у боротьби з мишеподібними гризунами (переносниками ієрсиніозу) відіграє систематичне проведення дератизаційних заходів. Завдяки виконанню таких заходів можна значно обмежити поширення інфекції.