СЕЗОН ГРИПУ ТА ГРВІ 2022/2023: ЯКІ БУДУТЬ ВАКЦИНИ, ГРУПИ РИЗИКУ, ЯКІ ШТАМИ ГРИПУ ЦИРКУЛЮВАТИМУТЬ І ЧОМУ НЕ СЛІД ПРИЙМАТИ АНТИБІОТИКИ ПРИ ВІРУСНІЙ ІНФЕКЦІЇ

  • 263

Фото без описуВСП Хмільницький районний відділ ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» нагадує про найважливіше у підготовці до сезону грипу та ГРВІ, зокрема які штами грипу циркулюватимуть, чим можна нашкодити собі, якщо не звернутися до сімейного лікаря, а розпочати самолікування антибіотиками на власний розсуд. 

За останню неділю зросла кількість випадків на ГРВІ /ГРИП серед населення Хмільницького району у порівняні з минулим періодом, усього за неділю  захворіло 166 людей, з них  90 дітей віком до 18 років.

 

Унікальність  епідсезону  2022/2023 років

 

В Україні протягом минулого сезону зареєстровано 5,9 млн. випадків захворювань на грип та ГРВІ (включно з COVID-19). По медичну допомогу з приводу захворювання на респіраторну групу інфекцій звернулось 15,5% населення країни.

В сезоні 2022 — 2023 років передбачається одночасна циркуляція вірусів грипу та коронавірусу SARS-CoV-2, що і визначатиме активність епідемічного процесу.

У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу, ВООЗ щорічно оновлює свої рекомендації щодо складу вакцини. Так для профілактики грипу у наступному сезоні запропоновані чотиривалентні вакцини проти вірусів грипу, які ймовірно циркулюватимуть на території України: вірус, подібний A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09; вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2); вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria); вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).

Саме ці штами увійшли до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати в цьому епідсезоні.

Нагадуємо, що до груп ризику належать: люди віком 60 років і старше; діти від 6 міс; вагітні жінки; люди з хронічними захворюваннями; люди з професійної групи ризику (лікарі, вчителі, військові, продавці тощо). Цим людям рекомендовано отримати щеплення проти грипу, аби уникнути тяжких ускладнень від захворювання, що можуть призводити до смерті.

Вже зараз на приватному ринку в аптеках  можно придбати такі вакцини: ДЖІСІ ФЛЮ КВАДРИВАЛЕНТ, Корея (32 200 тис. доз);  ВАКСІГРИП ТЕТРА, Франція (50 000 тис. доз).

Це означає, що ці вакцини пройшли реєстрацію та безпечні до використання!

 

Відповідальне споживання антибіотиків

 

Необхідно звернуть увагу, що коронавірусна інфекція, грип та інші ГРВІ — це вірусні хвороби, а тому не потребують лікування антибіотиками. Антибіотик не діє на віруси та призначений для лікування виключно бактеріальних інфекційних хвороб.

Пацієнти повинні пам’ятати, що рішення щодо призначення антибіо-тиків приймається виключно лікарем на основі комплексної оцінки ризиків приєднання бактеріальної інфекції. Приймаючи антибіотики через затяжний кашель або нежить за рекомендацією сусіда — ви наражаєте себе на небезпеку розвитку побічних реакцій, у тому числі алергічних, токсичних і формування антимікробної резистентності. Лікарі мають призначати антибіотики виключно за показаннями й доводити до відома пацієнта правила їх вживання. 

 

Навіщо робити посів із зіву та носа з визначенням чутливості до антибіотиків?

 

Дослідження показано при підозрі на бактеріальне походження ринітів, синуситів, тонзилітів з метою вибору адекватної етіологічної терапії. Що означають результати? Наявність зростання патогенних або умовно-патогенних мікроорганізмів у матеріалі із зіва або носа означає їхню можливу роль як збудник інфекцій верхніх дихальних шляхів. Відсутність зростання колоній мікроорганізмів пов’язана з відсутністю бактеріальної причини захворювання чи ефективної антибіотикотерапії.

 

Найкраща профілактика — вакцинація

 

Нагадуємо, вакцинуватися від грипу дуже важливо. Це можна робити не лише на початку, а і впродовж усього епідсезону. Бо ризик захворіти на грип і мати тяжкі ускладнення є досить високим, особливо для людей із груп ризику.
  До того ж ризик одночасного інфікування грипом і COVID-19 є дуже високим — у 6 разів вищий ризик смертності в разі поєднання цих інфекцій. Важливо, що вакцини від грипу і COVID-19 можна вводити в один день. Важливо пам’ятати, що вакцинація від грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. А також враховувати, що згідно з останніми медичними рекомендаціями  щодо поєднання вакцин — щеплення проти цих недуг можна робити в один день або з мінімальним інтервалом. Так ви збережете час і фінанси, які витрачаються на лікування.

Післявакцинальні реакції трапляються рідко і швидко минають. Серед них: нездужання, міалгія, головний біль, припухлість у місці ін’єкції, еритема в місці ін’єкції.

 

Будьте здорові !

Інші новини

Всі новини