Час обирати здоров’я
Сьогодні, 7 квітня, ми відзначаємо Всесвітній день здоров’я, який щороку присвячений одній із ключових тем у сфері глобального здоров’я. У 2025 році він про здоров’я матерів і новонароджених. Адже саме турбота про мам і немовлят є основою міцних родин і стійких громад.
Охорона здоров’я матері — один із пріоритетів Міністерства охорони здоров’я України. Це питання розглядається крізь призму прав людини і є невід’ємною частиною зусиль із забезпечення загального доступу до медичної допомоги.
Ми працюємо над тим, щоб кожен мав надію на краще майбутнє — навіть попри понад три роки повномасштабної війни.
Вакцинація
Вакцини захищають немовлят від небезпечних хвороб з перших днів життя. Імунізація допомагає дитячому організму розпізнавати та боротися з інфекціями. Захист від кору, поліомієліту, кашлюку та інших серйозних захворювань — важливий крок до здорового майбутнього.
МОЗ Україні, разом із партнерами, зокрема Глобальним альянсом з вакцин та імунізації (GAVI) та ЮНІСЕФ, працює над тим, щоб зробити послуги з імунізації доступними та зручними для всіх.
Сьогодні особливо важливо вакцинуватися, аби зупинити поширення інфекцій, захистити своє здоров’я, життя та здоров’я людей з групи ризику.
Здорове харчування
Підтримка ініціативи, спрямованої на формування здорового харчування серед дітей в Україні, зокрема у боротьбі з надмірною вагою та ожирінням — двома ключовими викликами для громадського здоров’я.
Правильне харчування — це збалансоване споживання білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів з урахуванням добової фізіологічної потреби людини у харчових і біоактивних речовинах. Тарілка здорового харчування — це не тільки гарне самопочуття, міцна нервова система і нормалізація ваги, але й любов, повага до себе та прагнення до здорового й тривалого життя.
Психічне здоров’я дітей
Підтримка психічного здоров’я дітей і підлітків через систему первинної медичної допомоги здійснюється в Україні за допомогою програми ВООЗ mhGAP. Лише у 2024 році понад 80 000 дітей та підлітків отримали такі послуги.
Щоб допомогти жінкам впоратися із симптомами перинатальної депресії, ВООЗ впроваджує доказові підходи, зокрема програму "Думай позитивно" (Thinking Healthy). Доступні українською мовою, ці інструкції дають змогу фахівцям з психічного здоров’я надавати ефективну допомогу безкоштовно.
До профілактики захворювань також належать:
Здоровий сон триває 8-9 годин на день. Варто лягати спати і просинатися в один і той же час. Якщо регулярно недосипати, збільшується ризик появи хронічних захворювань — діабету, серцево-судинних недуг, гіпертонії, а також ожиріння, порушень імунної системи, психічного здоров’я тощо.
Регулярна фізична активність принаймні 30 хвилин на день дозволить почуватися краще, а також значно покращити показники здоров’я. Обирайте той вид фізичної активності, який буде для вас комфортний.
Обмежте вживання алкоголю та тютюну, щоб знизити ризик виникнення пов’язаних захворювань. Причин чому варто відмовитися від алкоголю та тютюну безліч, але рішення завжди залишається за вами. І рішення покинути ці звички — правильне рішення.
Не забувайте ставити здоров’я у пріоритет — ваш організм віддячить вам у майбутньому.