Якість питної води та її вплив на здоров’я населення
Сьогодні актуальною проблемою залишається водопостачання якісною питною водою населення, особливо в умовах децентралізованого водопостачання, адже ґрунтові води не завжди відповідають чинним стандартам і санітарним нормативам.
Питна вода, яка не відповідає нормативним показникам, негативно впливає на організм людини. Значна кількість захворювань пов’язана з незадовільною якістю питної води і порушенням санітарно-гігієнічних норм водопостачання.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я більше 80 % відомих сьогодні хвороб пов’язано з незадовільною якістю питної води.
Колодязна вода, яку багато хто вважає ідеально чистою і нешкідливою, насправді в більшості випадків далека від цього.
Перевищення гранично допустимих концентрацій різноманітних хімічних сполук у воді може бути небезпечними для здоров’я та життя людини. Однією з таких хімічних сполук є нітрати. Нітрати у питній воді мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, особливо на дітей раннього віку (до 3 років), спричиняючи водно-нітратну метгемоглобінемію. Гостре нітратне отруєння дітей в 7-8% випадків закінчується смертю. Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну систему. Важливо зазначити, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.
Наявність у питній воді бактеріального забруднення (загальних коліформ) може стати причиною виникнення таких захворювань, як дизентерія, сальмонельоз, гепатит А, холера, дисбактеріоз та інші.
Основні чинники зниження якості води це: недотримання санітарно-технічних вимог та відстаней від потенційних джерел забруднення при будівництві та облаштуванні колодязів; потрапляння в ґрунт стічних вод, пестицидів; паводки, які можуть затопити колодязь. На якість води також впливає несвоєчасне чищення та дезінфекція колодязя, адже поступово всередину криниці потрапляє дрібне сміття, комахи, листя, пил, бруд тощо. Дно і стіни замулюються, заростають водоростями, які стають джерелами бактерій і токсичних речовин.
Для профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії та інфекційних захворювань, що передаються через воду необхідно дотримуватись таких правил:
- не використовувати для дитячого харчування, пиття та приготування їжі воду із колодязів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л).
- колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити: відкачувати воду, чистити стінки від нальоту, а дно – від осаду, зайвих речей, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води;
- територію поблизу колодязя, каптажу джерела чи бювету слід утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;
- у радіусі 50 м від колодязів, бюветів та каптажів джерел не дозволяється мити машини, влаштовувати водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.
Бережіть здоров’я!