Профілактика ГРВІ серед дітей організованих колективів
З настанням холодної пори року та зниженням температури атмосферного повітря підвищується захворюваність населення на гострі респіраторні інфекції, в тому числі грип та COVID-19, загострюються хронічні хвороби.
Найбільш вразливими до респіраторних інфекцій як правило є діти, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями тощо. Також фактором ризику є скупчення людей, де за сприятливих умов інфекційні захворювання швидко розповсюджуються.
Дотримання в приміщеннях закладів освіти, охорони здоров'я, соціальної сфери, їх укриттях, місцях компактного проживання внутрішньо переміщених осіб, тобто там, де спостерігається скупчення людей та перебувають люди вразливих, різних вікових категорій, є одним із складових у профілактиці сезонної захворюваності. Відповідальність за виконання санітарних норм і правил у дошкільних, загальноосвітніх навчальних, лікувально-профілактичних закладах та інших покладена саме на їх керівників.
Для уникнення епідемічної ситуації щодо захворюваності населення у холодну пору року, за науково обґрунтованими показниками, температура повітря в залежності від функціонального призначення приміщення повинна становити:
- в закладах загальної середньої освіти: в класах і кабінетах має бути +17-20°С, у майстернях з обробки металу і дерева +16-18°С, спортивних залах +15-17°С, роздягальнях при них +19-23°С, в актових залах +17-20°С, у бібліотеці +16-18°С, медичних кабінетах +21-23°С, рекреаціях +16-18°С, спальних приміщеннях +18-20°С, в умивальних +20-23°С, у вестибюлі, гардеробі +16-19°С, у туалетах +17-21°С, душових - не нижче +25°С;
- в закладах дошкільної освіти: у групових осередках +19-23°C, у приміщеннях басейнів +29-30°C, у залах для занять музикою та фізичною культурою +18-19°C, у теплих переходах - не менше +15°C, у приміщеннях, що займають кутове положення або знаходяться в торці будівлі закладу, температура повітря повинна бути не менше +21°C;
- в закладах соціального захисту населення в залежності від стану здоров'я проживаючих осіб: +20°С для осіб вільного і спостережного утримання, +21°С для громадян похилого віку та інвалідів, спроможних до часткового самообслуговування, +22°С для лежачих хворих і тих, хто пересувається на візках;
- у закладах охорони здоров’я та закладах надання медичної та реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я: у палатах для хворих +21-24°С;
- в укриттях, що не використовуються для господарських, культурних та побутових потреб, температура взимку має підтримуватися на рівні не нижче ніж +10°C. У разі використання сховища для господарських, культурних та побутових потреб температура в його приміщеннях у зимовий і літній періоди підтримується відповідно до вимог з експлуатації споруди за відповідним функціональним призначенням;
- в приміщеннях місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб температура підтримується відповідно до сезону, але в межах +18- 25°C.
Температура, нижча вказаних нормативів, неприпустима.
Щоб здійснювати постійний контроль за дотриманням повітряно-теплового режиму, необхідно всі приміщення закладу забезпечити контрольними термометрами. Згідно з вимогами нормативно-розпорядчих документів для закладів освіти не рідше двох разів на рік засновник організовує лабораторний контроль повітряно-теплового режиму.
Також велике значення має проведення профілактичних, протиепідемічних та дезінфікуючих заходів, що напряму впливає на збудника захворювання та стан середовища, де перебуває збудник.
З метою зменшення забруднення середовища, де перебувають люди та зниження рівня впливу мікроорганізмів на організм необхідно забезпечити регулярне вологе прибирання з використанням дезінфікуючих, миючих засобів та провітрювання приміщень. Класні кімнати, кабінети, ігрові, спальні, палати тощо провітрюють за відсутності людей. За необхідності здійснюють наскрізне провітрювання приміщень. Тривалість наскрізного провітрювання визначається погодними умовами. Але провітрювання приміщень необхідне і в холодну пору року.