ОБЕРЕЖНО – БОРЩІВНИК!

  • 205

Фото без опису

На вигляд – це нічим не примітні квіти, але контакт з ними може мати глобальні наслідки. На території України поширені два отруйні види цієї рослини: борщівник Сосновського і борщівник Мантегацці, обидва походять з Кавказу, жителі якого використовували для супів та борщів молоде листя рослини (звідки його назва). Свого часу борщівник потрапив в Україну і досить швидко поширився. Найбільше борщівник поширений у західних регіонах і
на Поліссі. Росте він переважно на берегах річок та в заплавних лісах, на луках, вздовж доріг і залізниць.
Борщівник – багаторічна рослина родини зонтичних (виглядає наче великий кріп) сягає 2-3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло та великі перисті листки. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольк.
Загроза. Всі частини рослини (листя, стебло, коріння, плоди ) містять особливі речовини – фурокумарини, які в сотні разів підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету. Якщо сік потрапляє на шкіру – достатньо нетривалої дії сонячних променів, щоб виникли опіки 1-3 ступенів. А при потрапляння в очі сік борщівника може призвести до сліпоти. Підступність рослини в тому, що спочатку її дотик не призводить до жодних неприємних відчуттів - час прояву опіку від кількох годин до кількох діб.

 

Перша допомога при опіку борщівником
Якщо ви все ж доторкнулися до будь-якої частини борщівника, то відразу після контакту з ним необхідно:
- захистити уражені ділянки від сонячних променів мінімум на дві доби;
- ретельно промити уражені місця водою з густою мильною піною;
- промити (не протерти!!!) спиртом
- обробити засобом від опіків «Пантенол»

 

Якщо опік знаходиться на голові або площа його більше 10% площі тіла, була тривала інсоляція з утворенням глибоких виразок та великих пухирів, різко піднялась температура, почалась сильна алергічна реакція – необхідно терміново звернутись за допомогою до лікаря.
Оскільки борщівник є небезпечним видом, ставлення до нього повинно бути, як до карантинної рослини. Необхідно регулярно вживати заходи для запобігання його поширенню: систематичне скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10-15 см забезпечує знищення рослини.

Найефективніший засіб боротьби – хімічний.
Якщо ви знищуєте борщівник, пам’ятайте, що потрібно одягнути одяг, який максимально закритий, закритого типу взуття, а також рекомендовано користуватися захисними окулярами та маскою для обличчя. У разі прямого контакту зі шкірою та виникнення опіків негайно звертатися до лікаря.
В Україні боротьба із борщівником ведеться на державному рівні. Згідно із ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення.
Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів із боротьби з бур’янами, у т.ч. із борщівником, несуть адміністративну відповідальність за ст.52 Кодексу України про адміністративні порушення.

 

Не торкайтесь до оманливого м’якого листя борщівника оголеними руками!

Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним улітку!