Яблунева плодожерка, як боротися

  • 135

Фото без описуВ районі спостерігається масовий літ яблуневої плодожерки. За ніч на феромонну пастку уловлюється до 41 екз. метеликів. Наразі проходить відкладання метеликами яєць. В нашому  районі  початок відродження личинок, з огляду на прогнозоване похолодання, може затягнутися до кінця другої – початку третьої декади травня.

Тому садівникам необхідно вести спостереження та залежно від обраного методу захисту застосовувати відповідні засоби у відповідні стадії розвитку шкідника.

  •   Яблунева плодожерка — один з найпоширеніших шкідників саду. Найбільш часто вона вражає яблуні, але в неврожайних рік також може мешкати на грушах, сливах, абрикосах, персиках. Уражені плодожеркою плоди не тільки втрачають свій товарний вигляд, але і обсипаються, ще не дозрівши. Також вона розносить на собі віруси і бактерії, сприяючи тим самим розвитку різних захворювань садових дерев.
  • Метелик яблуневої плодожерки темно-сірий у розмахі крил  18-20 мм. довжина тіла 10мм. Активні метелики у вечірні години, вдень вони ховаються  на нижній частині листя і на гілочках. Через 2 – 3 дні після вильоту самиці стають статевозрілі і починають виділять речовину - статевий феромон , що притягує самців. Після парування, через 1 – 3 доби самиці відкладають яйця – по одному на плоди та листя, середня плодовитість метеликів першого покоління   50 - 150 яєць. Сума ефективних температур для вильоту метеликів яблуневої плодожерки – 90º- 110º, при переході  середньої температури повітря + 10º. Ембріональний розвиток при температурі  18 - 20º, триває 9 -10 днів, після чого з них відроджуються личинки плодожерки (гусениці).  Сума ефективних температур складає  230º.  Перед вгризанням у плід, гусениця спочатку прикріпляється до шкірки павутинкою, а потім починає прогризати шкірку, після чого закриває вхідний отвір недогризками скріплюючи їх виділеннями і павутинкою. Гусениця харчується м’якоттю і насінням плоду.  Личинка линяє 5 раз. Після четвертої линьки гусениця, якщо поруч є інше яблуко, вона проникає в нього, якщо ні то вона повертається і дохарчовується  у пошкодженому  нею плоді . Заляльковування гусениці проходить в тріщинах кори дерев, біля кореневої шийки, під грудочкою  грунту,  у щільному павутинному коконі. На період заляльковування, сума ефективних температур складає 490º.
  •      Виліт другого покоління проходить при сумі ефективних температур 670º.
  •      Захист плодових дерев від плодожерки проводиться  в період активного льоту метелика,  або після відродження личинок(гусениці), цей період збігається з цвітінням білої акації. Застосовуються препарати інсектицидної дії , дозволені до використання на присадибних ділянках,  згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» з дотриманням техніки безпеки при роботі з ними.

       Коли розпочнеться заляльковування личинок яблуневої плодожерки, на стовбурах дерев розвішують ловчі пояси, які потім переглядають  після чого спалюють  або проварюють їх, для застосування  до наступного разу.  У разі розвитку великої популяції плодожерки додатково проведіть обробку крони інсектицидами. Ефективні препарати: «АЦ Люкс», «Зеніт РК», «Каліпсо 480  SC  KC», «Карате 050ЕС КЕ», «Люкс Максі КС», «Номолт, КС»  «Фуфанон 570, КЕ». Обприскування проводять в період масової появи гусениць з яєць, тобто через 10-15 днів після піку льоту метеликів. Під час процедури потрібно повністю покрити листя розчином препарату, особливу увагу приділіть верхівці — це улюблене місце проживання гусениці плодожерки. Через 2-3 тижні обприскування слід повторити. Для збереження екосистеми саду фахівці рекомендують робити повторні обробки мікробіологічними засобами.