Після 1 січня 2025 року неоформлені земельні ділянки визнають безхазяйними та передадуть громадам
До 1 січня 2025 року всі власники земельних паїв повинні оформити на них право власності, інакше землю передадуть у комунальну власність територіальної громади.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», до 1 січня 2025 року всі власники незатребуваної земельної ділянки (паю) або їхні прямі спадкоємці повинні оформити право власності на земельну ділянку.
Якщо цю вимогу не буде виконано, вважатиметься, що такі власники ділянок автоматично відмовилися від землі.
Після 1 січня 2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безхазяйними. Їх передадуть у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.
1 січня 2019 року набрав чинності Закон «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо вирішення питання колективної власності на землю, вдосконалення правил землекористування в масивах земель сільськогосподарського призначення, унеможливлення рейдерства і стимулювання зрошення в Україні».
Цим Законом передбачено наступне:
запровадити права орендарів на обмін земельними ділянками без згоди орендодавця (за умови їхньої приблизної рівнозначності й дотримання встановлених умов);- становлення першочергового права на оренду земельних ділянок одного масиву (отже великі сільськогосподарські підприємства зможуть відразу отримувати значні площі землі в одній місцевості, а не набирати земельні ділянки для оренди вроздріб);
- закріпити поняття «незатребувані земельна частка (пай)», в який зараховуються всі земельні частки (паї), власникам на які було видано свідоцтва (сертифікати), але не були виділені в натурі (на місцевості), відповідно до нового законодавства.
Разом із цими нововведеннями почали діяти й нові правила. Тепер потенційні власники паїв, які відкладають оформлення документів на землю, можуть бути позбавлені права на неї. Встановлено законом термін у 5 років, протягом якого можна оформити юридичне право на свою частину паю.
Проте, якщо власник невитребуваної земельної ділянки або його спадкоємець пропустить строк оформлення земельної ділянки з поважної причини, він може подати позов до суду про визначення додаткового строку для оформлення.
Висновки: Тим, у кого наявні сертифікати на земельну частку (пай) ще не замінені на витяг з реєстру речових прав на право власності на земельну ділянку, потрібно терміново вирішити питання щодо отримання у власність земельної ділянки.
Згідно з законом, з 1 січня 2025 невитребувані паї переходять у власність громади (комунальну, державну). Якщо агрофірма має договір оренди з держадміністрацією або сільрадою на ці ділянки на період довше, ніж до 25 року (до 33 років, наприклад), то що з цією землею буде після 1 січня 2025? Чи матиме громада підстави розірвати цей договір? Чи він все одно буде чинний до кінця строку, не зважаючи ні на що? На ці питання відповів адвокат Василь Рущак, у діяльності якої практика земельного та аграрного права є однією із провідних. Про це повідомляє Grow How.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” визначено, що у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.
Стаття 14-1 зазначеного Закону встановлює особливості використання та розпорядження землями, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, яка встановлює обов’язок прийняття рішення про розпаювання земель відповідних суб’єктів господарювання та оформлення права на такі землі до 1 січня 2025 року.
Таким чином, якщо власник невитребуваної земельної частки (паю) не знайдеться та не зареєструє право власності на таку землю, то вона перейде в комунальну чи державну власність та у розпорядження відповідного органу (в залежності від розташування та повноважень органів розпоряджатись землею станом на 1 січня 2025).
“Звертаємо увагу, що припинення оренди невитребуваної земельної частки (паю) відбувається у зв’язку з реєстрацією права власності на неї особою (власником земельної частки (паю) чи його спадкоємцем)”,
Відтак, можна зробити висновок, що якщо такі землі з 1 січня 2025 року перейдуть у власність держави чи територіальної громади (що вірогідніше), то договір оренди має продовжувати свою дію до закінчення строку зазначеного у такому договорі оренди.
Однак, виходячи з того, що в у вказаному вище Законі право власності використовується в загальному (в широкому розумінні, без прив’язки до права приватної власності), то з боку органів можуть бути маніпуляції щодо можливості припинення права оренди невитребуваної земельної частки (паю), у зв’язку з реєстрацією права державної чи комунальної власності на такі землі. Таке рішення про припинення права оренди необхідно оскаржувати.