Сергій Борзов: Річний тариф – найкращий захист від сезонних підвищень ціни та «тарифних майданів»

  • 498

Фото без опису

З 1 травня 2021 року всіх українських споживачів переведуть на річні тарифи на газ. Як зазначив Голова ОДА Сергій Борзов, 25 квітня «Нафтогаз України» опублікував ціну на газ до 30 квітня 2022 року. За замовчуванням для всіх це буде річна ціна (фіксована) – за рішенням НКРЕ КП. Весь рік – до кінця опалювального сезону 2022 вона не змінюватиметься.

Голова ОДА наголосив, що річна ціна – це ринковий спосіб забезпечити населенню страховку від сезонних стрибків, які були минулого року.  Вона захищає населення, але при цьому зберігає конкуренцію та ринок газу. Водночас, річна (фіксована) ціна державного Нафтогазу є найкращою пропозицією на ринку.

Як зазначив посадовець, споживачі можуть перейти на «місячний», але він буде дорожчий і зараз, і взимку, бо такою є динаміка цін щороку.

«Питання тарифів на газ виникає в Україні щороку після того, як ми «злізли» з «газової голки» Росії і запровадили ринкові відносини в сфері газопостачання. Щороку взимку ціна на газ підвищується в усій Європі (через попит) і щороку в Україні опозиційні політики звинувачують в цьому владу. Питання захисту споживача від такого щорічного підвищення, а влади – від популістів постає кожного опалювального сезону», – підкреслив Сергій Борзов.

За його словами, нинішнього опалювального сезону ця проблема була гарячою, як і завжди. До сезонного підвищення ціни на газ додалися дії окремих газзбутів, пов’язаних відносинами власності з компанією РГК, які поставили споживачам величезну націнку. Разом ці два фактори викликали обурення цінами на газ серед населення  та змусили уряд запровадити “верхню межу” ціни: 6,99 грн. Після завершення дії цього обмеження ціни на газ уже сьогодні поповзли вгору, в деяких постачальників вони вищі за 8 гривень, за даними порталу «Газ Правда». 

Сергій Борзов пояснює – перед урядом та владою загалом постало питання: як захистити людей від сезонних стрибків ціни, які збігаються зі стрибками споживання. Обмеження чи регулювання ціни руйнує ринок та викликає чіткий спротив з боку МВФ. Бо саме завдяки «регульованим цінам» олігархи завжди заробляли, використовуючи слабкість правил. 

Відтак, для захисту споживачів уряд використав позитивний досвід «Нафтогазу» – «річний тариф». Згідно з рішенням НКРЕ КП, з 1 травня всі споживачі природного газу «за замовчуванням» отримають річний, а не місячний тариф на газ. Раніше такий тариф був доступний за бажанням клієнта. Ті, хто на нього підписався минулого літа, платили «літню» ціну весь рік.

Варто зазначити, що рішення про запровадження річного тарифу «за замовчуванням» дозволить зафіксувати ціни для споживача навіть, якщо наступного опалювального сезону ринкова ціна на газ різко піде вгору. Водночас, споживачі мають право відмовитися від цього тарифу, якщо забажають.

Той факт, що тариф «річний» вищий за середню ціну влітку,  нівелюється тим, що навесні та влітку об’єми споживання населенням газу є мінімальними. В той час як взимку, коли газу використовується найбільше, ціна буде нижче за середню і відчутно нижче від пікових цін опалювального сезону

Що це означає для держави? «Річний тариф» — це ринковий спосіб захистити споживачів від сезонних стрибків, страховка на випадок різкого їх збільшення. Всі інші способи вирішити проблему (регулювання ціни, ініціатива продати весь газ державного видобутку приватним посередникам за два тижні) знищували здобутки ринку газу і були розкритиковані МФВ.

Зауважимо, що громадяни України чудово розуміють цю ситуацію. Так, Федерація роботодавців нафтогазової галузі здійснила соціологічне опитування, щоб з’ясувати ставлення до цін на газ. Отримані дані відрізняються від звичних для медіа наративів. Так, більшість погоджується  з тим, що ціна на газ має бути ринковою з наданням державної підтримки тій частині громадян, які її потребують у вигляді субсидій – адресних грошових виплат. Більшість респондентів виступають «за» ринок газу в Україні. На думку респондентів, запровадження ринку газу дозволить суттєво збільшити видобуток українського газу (55%), звільнити державу від енергозалежності від Росії разом з відкриттям доступу до європейського газу (62%), пришвидшити процес євроінтеграції, оскільки це обов’язкова умова приєднання України до ЄС (53%).

Варто також зазначити, що найбільший вплив на платіжки ціна на газ реально має для мешканців приватних будинків. Для мешканців багатоповерхівок в великих містах важливішим є тариф на тепло, який складається з ціни на газ та вартості роботи теплових станцій а також обслуговування мереж.